Bize Ulaşın

Samsun Merkez
Adres: Zafer Mah. Şevketiye Cad. No:1 Kat:6/31 
İlkadım/SAMSUN

Harita için tıklayın
Tel : (0362) 431 68 00
GSM : (0506) 599 35 00
E-Posta : info@uzmanotoekspertiz.com

4WD (1400 HP) DİNAMOMETRE

4WD Binek ve hafif ticari araçlar için özel olarak tasarlandı.Avrupa ve TSE Standartlarına uygun olarak DIN70200 ve diğer normlarda 1400 hp ye kadar ölçüm yapabilmektedir.
 

2WD (700 HP) DİNAMOMETRE

2WD

Binek ve hafif ticari araçlar için özel olarak tasarlandı.Avrupa ve TSE Standartlarına uygun olarak DIN70200 ve diğer normlarda 700 hp ye kadar ölçüm yapabilmektedir.

SÜSPANSİYON TEST CİHAZI

Aracın her bir tekerleğinin yol tutuşunu EUSAMA (European Shock Absorber Manufacturer Assocation – Avrupa Amortisör Üreticileri Birliği) nin belirlediği kriterlere göre 12şer saniye içinde test eden bir makinadır.

FREN TEST CİHAZI

En eski ve klasik fren test yöntemi olan bu sistem ülkemizdeki araç muayene istasyonlarında da kullanılmaktadır. Aracın test edilmek istenen dingili elektrik tahrikli tamburlar üzerine çıkartılarak fren yapılır.

YANAL KAYMA TEST CİHAZI

Yanal Kayma Test Makinası Güvenli sürüşün önemli unsurlarından biri olan ön ve arka dingillerdeki toe açılarını (rot ayarlarını) sadece birkaç saniye içinde kontrol eden bir makinadır.

Oto ekspertiz cihazlarının bir diğer adı da ‘’oto test cihazları’’ olarak bilinmektedir. Bu cihazlar bir otomobili içten dışa analiz ederek aracın geçmişi hakkında araç sahibine bilgiler sunmaktadır.
Farklı fiziksel mekaniklerden meydana gelen oto ekspertiz cihazları arasında dijital olan cihazlar, mekanik olan cihazlar ya da bilgisayar kaynaklı cihazlar bulunmaktadır. Ayrıca çok ayrıntılı değer ölçümleri yapıldığında genellikle bilgisayar kaynaklı cihazların kullanımı yaygındır.
Oto ekspertiz raporu ile ilgili düzenlemesi yapılan yeni yasaya göre; rapor üzerinde yer alan aracın bilgilerinin kesinlikle yalan yanlış ifadelerden oluşmaması üzerinde çokça durulmuştur. Bu sebeple ekspertiz işleminin doğru oto ekspertiz cihazları ve cihazların doğru ve profesyonel ellerde yapılması son derece önemlidir. Bizim için önemli olan müşterilerimizin raporlarının doğru düzenlenmesi ve geri dönütlerimizde yüzde yüz memnun müşterilerimizin olmasıdır. Elde edilen veriler, raporun düzenlenmesinde son derece önemli olmaktadır.

Oto Ekspertiz Cihazları Nelerdir?

Oto ekspertiz cihazları kuralına göre mutlaka TS 13805 standardında olmalıdır. Bu cihazlar genel olarak üretici şirketler tarafından paket halinde satışa sunulmakta olsa da tek tek müşterinin isteğine göre de satışı yapılmaktadır.
Paket halinde satışa sunulan oto ekspertiz cihazlarının içerisinde aşağıdaki cihazlar bulunmaktadır;
Süspansiyon test cihazı
Yanal kayma test cihazı
Fren test cihazı
Yönetim paneli
Bilgisayar alt yapısı ve temel yazılımlar
Kaporta/Boya test ölçüm cihazı
Dinamometre
Lift
Arıza tespit cihazı
Akü test cihazı
Lastik diş derinlik ölçer
Lastik basınç hava saati
Ve diğer test ekipmanları şeklindedir.

İkinci el araç alım ve satımlarında bir takım arıza ve sorunların çıkması olası bir durumdur. Bu gibi durumlarda profesyonel bir oto ekspertiz şirketinden destek almak gerekmektedir. Şirketimiz arıza tespitleri ve sıkıntılı süreçler içerisinde yapılması gerekenler için profesyonel bir hizmet vermektedir.
Motor nedir?

Motor,yakıtın ısı enerjisini kinetik enerjiye çevirmektedir. Motor farkı türlerden yakıtlarla çalışmaktadır (LPG, benzin, dizel). Dizel menşeili motorların yakıtı motorin ya da mazot olmaktadır. LPG menşeili motorlar ise yakıt olarak sıvı petrol gazı kullanmaktadır. Çalışma zamanlarına göre iki ve dört zamanlı olarak iki tür motor bulunmaktadır.

Motor Performansı ve Kontrolü

Motor performans testleri dinanometre ile yapılmaktadır. Dinamometre ile ölçülen motor performans testlerinde motor gücü kontrol edilmektedir. Eğer motorda herhangi bir arıza sözkonusu ise bu arızanın tespiti yapılır ve sonuçlar ortaya konulur. Motorda bulunan arızanın boyutu bu testlerde önem arz etmez. Küçük bir arıza olsa dahi ortaya çıkar.
Ayrıca motor gücü sadece dinamometre ile ölçülmemektedir. Bunun dışında aşağıda sayacağımız testleri de araca uygulamak gerekmektedir. Güvenli bir araç kullanımı için aracın bütün testlere tabi tutulması gerekmektedir.
Performans testlerinde;

• Motor vuruntu kontrolü
• Turbo kontörlü
• Egzoz dumanı kontrolü
• Motor yapının durumu
• Motor soğutma suyunun ne durumda olduğu
• Motor üfleme kontrolü
• Motorun genel performansı gibi ayrıntılara bakılır.

Otomobilin fren bölümü oto ekspertiz testlerinde önemli alanlardan birisidir. Fren testi ile aracın frenleme işlevi kontrol edilmektedir. Fren sisteminin ne durumda olduğu arızası var ise tespiti yapılmaktadır. Otomobilin fren testinde yapılırken yol şartları ve tekerleklerin durumu göz ardı edilmemelidir. Zamanında yapılan bakım önemli rol oynakta ve hayat kurtarmaktadır. Fren testine tabi tutulan araçta ayrıca şunlara da bakılmaktadır;

  • Arka fren kısıtlayıcı kontrolü yapılır.
  • ABS öncesinde fren kontrolünün nasıl olduğuna bakılır.
  • Frenleme şiddetine bakılır ve dört tekerleğin performansta katkısının ne durumda olduğu incelenir.
  • Frenleme süresince denge kontrolünün sağlanması gerekir. Bu da kontrol edilmesi gerekenler arasında yer alır.
  • Farklı frenleme sistemiyle arka ve ön tren yüzdesinde hesaplama yapılır.
  • Yuvarlanmadan oluşan bir sürtünme vardır. Bunun hesaplaması yapılır.
  • Ön ve arkada yer alan dingillerin hem sağ hem sol yüzleri hesaplanır.
  • Pedal kuvveti ölçülür.
  • Farklı frenleme şiddeti göz önünde bulundurularak fren yüzdesi hesaplanır.

 

Fren testi müşterinin almayı düşündüğü araca kesinlikle uygulanması gereken testlerden birisidir. Bu test sayesinde alınması düşünülen aracın daha önce nasıl kullanıldığı da öğrenilmiş olur. Bu alıcı için yadsınamaz bir avantaj olmaktadır. Kontroller daima son teknolojiler kullanarak yapılmakta bu da yanılma payının çok az olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir.

 

Oto Ekspertiz ikinci el otomobil alım ve satım işleri ile uğraşan kişilerin aşina olduğu bir kavramdır. Alım-satımı yapılacak olan araçların muayeneden geçmesi anlamına gelmektedir. Araçların oto ekspertize girmesindeki amaç şayet araç ikinci el ise geçmişte yaşanılan problemlerin saptanmasıdır. Bu problemlere örnek vermemiz gerekirse, bunlar;

Herhangi bir trafik kazasında yaşanılan çarpmalar, değişen araç parçaları, aracın boyanması gibi bir olay yaşanıp yaşanmadığının tespiti ve edinilen bilgiler ışığında da belgelendirilmesidir.

Bizler, müşterilerimizin araç alım satımlarında gönül rahatlığıyla otomobil satın alabilmeleri için oto ekspertiz işinde daima sizleri memnun için çalışmaktayız. Oto ekspertiz incelemelerimiz sonucunda yüzde yüz güvenilir raporlarınız ile içiniz rahat bir şekilde aracınızı satabilir ya da araba satın alabilirsiniz.

Ekspertiz İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

 

Oto ekspertiz raporu özellikle otomobil alıcıları için çok önemli bir belge olmaktadır. Alıcılar mutlaka satıcından bu raporu istemeli, aracın herhangi bir sıkıntısı varsa bunu öğrenmelidir. Kesinlikle araç ilanlarındaki kazasız, boya yapılmadı, parça değişikliği yoktur ifadelerine değer vermeyiniz.

Oto ekspertiz işlemi birçok aşamadan meydana gelmektedir. Bu aşamalar ise sırasıyla şu şekilde gerçekleşmektedir:

• Birincil olarak araç motor testine tabi tutulmaktadır. Bu şekilde motorun ne durumda olduğu ve dayanıklılığı ölçülmektedir.

• İkincil olarak ise aracın dış yüzeyine, boya yapılıp yapılmadığına, kaporta ve değişen parça olup olmadığına bakılarak gerekli detayların incelemeleri yapılmaktadır.

• Oto ekspertiz raporunda özellikle aracın daha önce kaza yaşayıp yaşamadığı da belirtilmelidir.

• Son olarak ise; aracın aktarma bölümlerinde oluşan sürtünmeler, tekerlek ölçümleri, şanzıman ölçümleri gibi ince detaylara bakılmalıdır.